"Nieprzejrzyste algorytmy, niejasne interesy". Jakub Dymek o rynku kryptowalut
- Im bardziej utopijne obietnice są nam składane, tym bardziej, co wielokrotnie pokazała nam historia, powinniśmy być podejrzliwi - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Dymek, dziennikarz, publicysta tygodnika "Przegląd", komentując spektakularny upadek giełdy kryptowalut FTX.
2022-11-23, 15:55
Giełda kryptowalut FTX była trzecią pod względem wielkości obrotów giełdą handlującą kryptowalutą. 11 listopada FTX Trading Ltd. złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych. W ciągu 72 godzin poprzedzających złożenie wniosku klienci zwrócili się o wycofanie 6 mld dolarów. Media podają, że założyciel Sam Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 mld dolarów aktywów klientów z FTX do swojego funduszu inwestycyjnego Alameda Research.
Jakub Dymek wyjaśniał, jak funkcjonuje rynek kryptowalut, zwracał też uwagę na zagrożenia z nim związane. - Kiedyś prawo emitowania waluty było powiązane w najściślejszy możliwy sposób z władzą królewską, cesarską czy, jak dzisiaj, instytucjonalną. Przejście od tego porządku do takiego, w którym prawo do zarządzania cudzymi pieniędzmi, ich oszczędnościami, kursami walut, ich portfelami będzie przekazane w ręce nieprzejrzystych algorytmów, anonimowych ludzi i ich niejasnych interesów biznesowych wydawałoby się niebezpiecznym, ale jednak raz po raz przyciąga uwagę mediów, budzi zainteresowani czy podziw, wręcz utopijne nadzieje - podkreślał.
Posłuchaj
Bankructwo trzeciej co do wielkości giełdy kryptowalut, FTX, wywołało w tej branży "efekt Lehman Brothers", banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 r. zapoczątkował krach światowego systemu finansowego - uważają eksperci cytowani przez serwis CNN Business. Umarło krypto marzenie - pisze portal Axios.
Gdy krążyły plotki, że założony przez ikonę branży Sama Bankmana-Frieda FTX nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli, masowa wyprzedaż aktywów przez użytkowników platformy przyspieszyła zarówno upadek firmy, jak i dramatyczny spadek cen części najważniejszych na świecie kryptowalut.
Sam Bitcoin stracił 25 proc. swojej wartości w ciągu kilku dni i w poniedziałek jego cena wynosiła według portalu CoinDesk 16,5 tys. dolarów. Rok temu było to 60 tys. dolarów, a analitycy cytowani przez CNN uważają, że może ona spaść poniżej 10 tys. dolarów.
Ether, druga pod względem wartości kryptowaluta na świecie, nie radzi sobie lepiej. Według danych CoinDesk w poniedziałek jej cena wahała się w okolicy 1230 dolarów, po spadku o ponad 20 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jakub Dymek
Data emisji: 23.11.2022
Godzina emisji: 14.09
REKLAMA
PR24/ka/kor
Polecane
REKLAMA